Kaliteli ve Etkili İçerik Nasıl Hazırlanır?

Kaliteli ve Etkili İçerik Nasıl Hazırlanır?

Başarılı ve etkili içerik hazırlamak için içeriğinizin iş hedeflerinizle birleştirilmesi çok önemlidir. Etkili içerik, özgün olmalıdır ve pek çok alana hizmet edebilmelidir.

İçerik üretimine başlamadan iş hedefleri belirlemek, içerik yazarı için oldukça değerlidir ve içeriğin hedef kitlelere daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Ayrıca yazarın daha etkili bir CTA (Call to Action) yani harekete geçirici mesaj oluşturmasına yardımcı olur. Kısacası, iş hedefleri, içerik oluşturma çabasının temelidir ve pazarlamacıların etkili kampanyalar oluşturmalarına yardımcı olurlar.

İş hedefleri nasıl belirlenir?

İlk etapta müşterinizin iş hedeflerine uygun konulardan oluşan bir liste oluşturun. Sonrasında bu konularla ilgili alt kırılımları çıkartın (CTA’lar veya hedeflenen SEO anahtar kelimeleri örnek olarak verilebilir). Unutmayın ki, iş hedeflerini belirlemeden oluşturulan içerik, dijital pazarlama alanında değerli değildir. İş hedeflerine uygun içerik oluşturmak, görmek istediğiniz büyük resmi stratejinizin bir parçası haline getirmeye yardımcı olurlar.

SEO uyumlu içerik ne demek?

Eğer internette görünürlüğünüzü artırmak ve iş hedeflerinize daha hızlı ulaşmak istiyorsanız içeriklerinizin tamamı SEO uyumlu olmak zorunda. SEO, yazınızın başarısını ve işe yarayıp yaramadığını ölçmek için değerli faktörlerin başında gelir. Oluşturduğunuz içeriğe ait bir planınız ve ölçülebilir hedefleriniz olduğunda, çok daha stratejik bir şekilde yazılacak konuları seçebilirsiniz.

SEO uyumlu içeriğin oluşturulma amacı sadece arama motorlarını düşünmek değildir. Öncelik ziyaretçilerinizin rahatlığını ve yazının okunabilirliğini artırmak, ardından site içi uyum kriteri ile SEO uyumunu sağlamaktır.

Anahtar kelimelerinizi ise yazılarınızda uygun yerlerde – uygun bilgi verici cümleler içerisinde – kullanabilirsiniz. Ayrıca SEO uyumlu içeriğiniz, B2C ve B2B sosyal medya yönetimi ve Dijital PR gibi diğer dijital pazarlama stratejilerinizin de tamamlamasına olanak tanır.

Blog içeriği nasıl yazılır?

İş hedeflerinin önemini anladıysak artık iş hedeflerinizi içeriğinize nasıl adapte edeceğinize bakabiliriz.

İşletmeler için en önemli hedefleri önceliklendirin

Birinci adım, içerik konusunda işiniz için en çok hangi sonuçların önemli olduğudur. E-posta kayıtları mı? Ücretsiz deneme kayıtları mı? En önemli potansiyel sonuçları tanımlayın ve ardından listenizi önceliklendirin.

Hedef kitleniz gibi düşünün

Sormadan ve onların neye ihtiyacı olduğunu bilmeden, hedef kitlenizin sizden ne istediğini asla bilemezsiniz. Ziyaretçilerinizin / takipçilerinizin ne istediğini görmek ve onlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için anketleri, müşteri hizmetleri bilgilerini ve site sorgularındaki verilerden faydalanın.

Her iki alanı da ele alan içerik konularının bir listesini oluşturun.

Hem en önemli hedeflerinizi gerçekleştirmenize hem de ortak hedef kitle sorularını yanıtlamanıza yardımcı olabilecek bir konu listesi oluşturun.
Bu listenin yazılarınızla birlikte nasıl uyum sağlayacağını görmek için SEO veya reklam ekiplerinden konu listeniz ile çapraz referans oluşturun.

S.M.A.R.T hedefler tanımlayın

Başarıyı / başarısızlığı ölçmek için S.M.A.R.T. hedeflerini tanımlayın

SMART (Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Gerçekçi, Güncel) hedefler, içerik çalışmalarınızın başarısını doğru şekilde ölçmenize yardımcı olur ve proje yönetiminde hedefleri tanımlama kriteri olarak kullanılan bir terimdir. Hangi planın işe yaradığını veya hangi planın çalışmadığını görmenize yardımcı olacak hedefler oluşturun ve gelecekteki referanslar için bu sonuçları belgeleyin.

Verilerin, gelecekteki içerik stratejisini bilgilendirmesini sağlayın

İçeriğinizin, topladığınız veriler ve bulgulara dayanarak ilerlemesine öncelik verin. En iyi performansı gösteren belirli formatların veya konuların olup olmadığını görün – ve sonra o yönde devam edin.

Hedeflerinizi bugün belirleyin!

Belirli iş hedefleri olmadan yazılan doğaçlama içerikler ile hem boşa zaman hem de para kaybediyor olabilirsiniz. Oluşturduğunuz içeriklerin sürekli sonuç ürettiğinden ve işinizi ileri taşıdığından emin olun.

Tıkandığınız noktada, içerik oluşturmayı bir süreliğine durdurun ve bu hedefleri belirlemek için zaman ayırmanız gerekiyorsa, bunu yapın. Ne yaparsanız yapın fakat içeriklerinizi “doğaçlama” hazırlamayın!

İlgili Diğer İçerikler
Yazıyı Beğendiniz mi? Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.