Google Analytics – Başlangıç – Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Başlangıç Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Analytics, web sitelerinin performansının ve kullanıcı davranışlarının izlenmesini ve analiz edilmesini sağlayan bir web analizi hizmetidir. Google Analytics, web sitesinin her sayfasına yerleştirilen bir izleme kodu parçası aracılığıyla verileri toplar ve bu kod, daha sonra verileri işlenmek üzere Google’ın sunucularına gönderir. Hizmet, işletmeler ve web sitesi sahipleri tarafından hedef kitlelerini daha iyi anlamak, pazarlama çabalarını optimize etmek ve web sitelerinin genel performansını iyileştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ziyaretçilerin; yaş aralıklarını, bilgisayar başından mı yoksa mobil mi erişim sağladıkları, coğrafi olarak nereden ziyaret ettikleri, hangi ortamlardan adresi buldukları, neler ile ilgilendikleri gibi bir çok özelliği Analytics ile incelenebilir.

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics kurulumu oldukça basit ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Google hesabıyla oturum açıldıktan sonra Analytics hesabı oluşturulur. Hesap açılışından sonra izleme kodu oluşturmak üzere izlenecek web sitesinin adresi eklenir. Oluşan izleme kodu web sitesinin her sayfasına eklenir.

İzleme kodunun her sayfaya eklenmesi çok önemlidir, aksi takdirde önemli veriler eksik işlenir ve raporlar doğru veriyi iletemez. Raporlar birçok konuda detaylı veriye ulaşılmasını sağlar.

Google Analytics Nedir?

İnternet sayfalarına gelen trafiğin en iyi şekilde yorumlanıp kitlenin tanınması ve kullanıcı davranışlarının anlaşılması için en iyi araç olan Analytics eşsiz bir veri arşivi sağlar. Elde edilen veriler SEO ve Google Ads gibi dijital pazarlama faaliyetlerinde önemli bir kaynak oluşturur. 

Google Analytics, website performansını ölçmek üzere tasarlanan en etkili araçlardan biridir. Ölçülen veriler performans düşümüne neden olabilecek eksikliklerin saptanmasını kolaylaştırır. Ayrıca sağlanan veriler ışığında oluşturulacak ziyaretçi personası websitenin hangi alanlarda güçlü olduğunun anlaşılmasına yardımcı olur.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics’i verimli ve etkin bir şekilde kullanmak için bazı temel adımlar ve teknikler bulunur. Bu temel adımlar neticesinde Analytics web sayfalarının performansının ölçülmesi ve alınacak önlemler konusunda yol gösterecektir.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Kayıt ve Yükleme: Yukarıda anlatıldığı şekilde Analytics hesabı oluşturularak webvsitesine izleme kodu yerleştirilir.
Arayüz Kullanımı: Google Analytics arayüzünde bulunan farklı raporlama seçenekleri incelenerek ziyaretçiler ve etkileşimler hakkındaki bilgiler incelenir.
Rapor Kullanımı: Arayüzde bulunan standart raporlardaki veriler incelenir ve web sitesinin mevcut durumu analiz edilir. Optimize edilmesi gerek sayfalar, web site hızı, kullanıcı davranışları gibi veriler incelenir.
Özelleştirilmiş Veriler: Google Analytics’te bulunan standart raporlar dışında ihtiyaca uygun olarak özelleştirilmiş veriler oluşturulabilir. Rapor seçenekleriyle özelleştirilen veriler gelişmiş performans grafiği sunar.
Geliştirme Seçenekleri: Google Analytics’ten elde edilen bilgilere dayanarak web sitesinin performansını, kullanıcı deneyimini ve dönüşüm oranlarını iyileştirmek için geliştirme planları oluşturulur.

Google Analytics'in Temel Özellikleri

Gerçek Zamanlı:

Gerçek zamanlı sonuçlar, website trafiği üzerinde hızlı bir şekilde değişen durumları izlemek ve anında tepki vermek için kullanışlıdır. Bu bölümü kullanarak, özellikle etkinlikler, kampanyalar veya özel promosyonlar sırasında anlık ziyaretçi davranışlarını anlamak ve değerlendirmek mümkündür. Bu şekilde, website performansını anında iyileştirmek veya pazarlama stratejilerini optimize etmek için gerçek zamanlı verilere dayalı kararlar alınabilir.

Kitle:

Google Analytics’te hedef kitle belirleme, belirli gruplara odaklanarak daha iyi bir anlayış geliştirmeyi ve pazarlama stratejilerini optimize etmeyi sağlayan önemli bir özelliktir. Hedef kitle belirleme özellikleri, Google Analytics’in kullanıcı dostu arayüzüyle birleşerek web site ziyaretçileri hakkında derinlemesine bir anlayış geliştirilmesine ve pazarlama stratejilerinin optimize edilmesine yardımcı olur. Bu sayede hedef kitlenin ihtiyaçları daha iyi karşılanabilir ve daha etkili bir şekilde hedeflenmiş kampanyalar oluşturulabilir..

Edinme:

Google Analytics, müşteri edinimini anlamak ve optimize etmek için bir dizi araç ve özellik sunar. Analytics, web site trafiğini farklı kaynaklardan (organik arama, sosyal medya, doğrudan ziyaretler, reklamlar vb.) gelen ziyaretçilere ayırabilir. Bu sayede hangi kanalların en fazla ziyaretçi getirdiği ve en yüksek dönüşüm oranlarına sahip olduğunu belirlenebilir. Özel kampanya URL’leri oluşturulmasına ve kampanya performanslarının izlenmesine olanak tanır.

Davranış:

Web sitesinin genel ve sayfa bazında analizi yapılarak en çok görüntülenme, en uzun süre gezinme, hızlı açılma veya tıklanma oranları gibi birçok veri belirlenebilir. Özellikle reklam kampanyalarının tıklanma ve dönüşüm oranları doğrudan Analytics üzerinden takip edilebilir ve gerçek zamanlı analizler yapılabilir.

Dönüşüm:

Google Analytics’te “Dönüşüm”, ziyaretçilerin belirli bir hedefi tamamlamalarını ifade eder. Bu hedefler, web site sahiplerinin belirlediği ve başarılarını ölçmek istediği eylemler olabilir. Dönüşümler, satın alma işlemleri, kayıt olma, form doldurulması, belirli sayfalara erişimler veya belirli bir süre sitede kalma gibi çeşitli eylemleri içerebilir. Analytics’teki dönüşüm raporları, hangi hedeflerin daha iyi performans gösterdiği ve hangi alanlarda iyileştirmeler yapılması gerektiğini belirler. 

Google Analytics'in Dijital Pazarlama Faaliyetlerine Etkileri

Google Analytics, dijital pazarlama faaliyetlerinin başarısının ölçülmesine ve optimize edilmesine yardımcı olan güçlü bir araçtır. En temel etkileri aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

Web Sitesi Trafiğinin Analiz Edilmesi

 • Hangi kanalların en fazla ziyaretçi getirdiği görülebilir.
 • Ziyaretçilerin hangi sayfaları görüntülediğini ve hangi eylemleri gerçekleştirdiği tanımlanabilir.
 • Ziyaretçilerin web sitesinde ne kadar süre kaldığı izlenebilir.

Hedef Kitle Demografisinin Anlaşılması

 • Ziyaretçilerin konumu, yaşı, cinsiyeti ve ilgi alanları gibi demografik bilgiler görülebilir.
 • Hedef kitlesine daha iyi hitap eden pazarlama mesajları oluşturulabilir.

Pazarlama Kampanyalarının Performans Ölçümü

 • Hangi kampanyaların en fazla tıklama ve dönüşüm aldığı saptanabilir.
 • Kampanya analizine göre pazarlama bütçesinin daha verimli bir şekilde kullanılması sağlanabilir.

Dönüşüm Oranlarının Optimize Edilmesi

 • Hangi sayfaların daha fazla dönüşüm ve etkileşim aldığı görülebilir.
 • Sonuçlara göre dönüşüm oranlarını artırmak üzere web site optimizasyon planları hazırlanabilir.

A/B Testlerinin Gerçekleştirilmesi

 • Farklı web sitesi sürümleri veya pazarlama mesajları test edilebilir.
 • Hangi sürümün veya mesajın daha iyi performans gösterdiği saptanır ve gerekli iyileştirmeler yapılabilir.

Rekabet Analizi Yapılması

 • Rakiplerin web sitelerinin nasıl kullanıldığı, sayfaların dönüşüm oranları analiz edilerek uygulanabilir sonuçlar elde edilir.
 • Rakip stratejileri incelenerek mevcut web sitesine göre uyarlanabilir.
İlgili Diğer İçerikler
Yazıyı Beğendiniz mi? Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.