Mocha

Mocha

Marakeş Değil Mochatouch

Biz Mochatouch’ız! Yeri geldi Marakeş olduk, kimi zaman da Maraton… İsmini anlatamayan derdini anlatır mı dedik ve ismimizin hikayesini Mocha lezzetiyle birleştirmek istedik. Mochatouch ekibi olarak çatı katında çalışan altı buçuk kaçığız- buçuk ise henüz yuvaya giden Ata’mız. Çatı katı dediysek aklınızda hemen karanlık bir oda gelmesin. Çalıştık, büyüdük, ajansımızı büyüttük ve çatı katımızı yeniledik – şu an 3. Nesil kahvecilerle yarışır fazlasıyla cool bir ambiyansta çalışıyoruz – tumblr ışıklarımız, şahane kupalarımız ve gurme filtre kahvemiz bile var!

Al-Makha’dan Mocha’ya

Mocha Kahvesi

Dünya’nın en eski kahve harmanı olan Mocha Java, Yemen çekirdeğinin yoğunluğu ve vahşi aromasıyla, en popüler Endonezya kahvelerinden biri olan Java kahvesinin temiz ve parlak pürüzsüzlüğünü mükemmel tamamlamıştır.

Mocha İsmi Nereden Geliyor?

Kahve tarihine hızlı bir tur atarsak kahvenin “doğum yeri” olduğu için yolculuk bizi Etiyopya’ya götürür. Ancak 1700’lerin sonlarına doğru Yemen Al-Makha limanından gelen bir kahve çekirdeği ile Endonezya Java Arabica kahve çekirdeğinin birbirini tamamlamasıyla keşfedilen “vahşi” lezzet Mocha Java karışımı, Avrupalılar tarafından fazlasıyla sevildi. Bunun nedeni ise bu egzotik çekirdeklerde çikolata aroması olmasıydı.

Mocha kahve ismini, eskiden Arabistan’ın başlıca kahve ihraç limanı olan ve Yemen’in güneybatısında yer alan kentten alır. Avrupa dillerinde de “Mocha” ya da “Moka” biçimlerinde farklı şekillerde yayılmıştır.

Mocha Nasıl Yapılır?

Mocha bilinenin aksine çikolatalı tozlu ve kremalı bir içecek değildir. Bazı kahve zincirleri ve kafeler, toz çikolata aroması ve kısmen kahveden oluşan bir içeceği Mocha diye bizlere sunuyorlar. Bu karışımın geleneksel Mocha sunumuyla hiçbir ilgisi olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Çikolata ve kahvenin harika bir çift olduğunu da saklayacak değiliz. Bu yüzden hem gurme kahvecilere hem de tatlı severlere hitap edecek tarifleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Mocha Tarifi

Evinizde olan malzemelerle birer baristaya dönüşüp kendinizi ve sevdiklerinizi şımartmak istediğinizde Mochatouch’ın Geleneksel Mocha tarifini deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • Mocha pot
 • French press
 • 3 tatlı kaşığı öğütülmüş Espresso Kahve (2 fincan için 14-16 g)
 • 250 ml süt
 • 2 pump çikolata şurubu
 • Krem şanti (tercihe göre)
 1. Mocha potun üst tarafına Espresso’yu yerleştirip uygun talimatlara göre ocağa alıp demlenmeye bırakıyoruz.
 2. Espressomuz olurken sütü köpürtüyoruz. Nasıl mı? Şimdi size nerede olursanız olun çok işinize yarayacak bir sır veriyoruz. Sütü french press’in içine döküp ve french press’in filtresini yukarı aşağı hızlıca hareket ettirerek sütü köpürtebilir, mükemmel kahveler hazırlayabilirsiniz. – Bu işlem ne kadar hızlı yapılırsa süt o kadar güzel köpürür.
 3. Espresso hazır olunca bardağımıza iki shot espresso ve iki pump çikolata şurubu ekliyoruz.
 4. Muhteşem kokuların geldiğine emin olduğumuz kahve karışımımızın üzerine köpürttüğümüz sütü de ekleyerek bardakta süsleme yapabilmek adına iki parmak boşluk bırakıyoruz.
 5. Eğer krem şanti seviyorsanız kahvenizi daha fazla tatlandırmak için üzerine sıkabilirsiniz. – geleneksel tarifte krem şanti yok.

Mocha Pot

İtalya başta olmak üzere Avrupa’da ve Güney Amerika’da evde kolayca kahve yapmak için alüminyum moka potlar (moka cezveleri) kullanılıyor.

İnanması zor gelebilir ama Moka Pot’un hikayesi 1918’de Alfonso Bialetti’nin 10 yıldır alüminyum endüstrisinde çalıştığı Fransa’dan İtalya’ya yani evine döndüğü ve ev eşyaları üreten bir atölye kurduğu zaman başlar.

Avrupa ikinci Dünya Savaşı’na giden karanlık dönemin başındayken, ekonomik kriz İtalya’yı derinden sarsıyordu. Yaşamlarından ve keyiflerinden tasarruf etmek zorunda olan İtalya halkı işte böyle bir zamanda Mocha Pot’la tanıştı. Alfonso Bialetti’nin icadı sayesinde Espresso içmek için kafelere gitmek yerine evde hazırlayacakları kahvelerle bütçelerini toparlayacaklardı.

Mocha 1 1

O günden beri tasarımı hiç değişmeyen Bialetti marka Moka Pot’ların üzerindeki, parmağını havaya kaldırmış ikonik bıyıklı adam karikatürü kim dersiniz? Elbette vizyoner Alfonso Bialetti’den başkası değil.

Mocha Pot Nasıl Kullanılır?

 1. Suyu kaynatın – üşengeçseniz gerek yok soğuk su da olur – ve Mocha Pot’unuzun alt haznesindeki ufak deliğe kadar doldurun.
 2. Ortalama 2,5 yemek kaşığı hazır çekilmiş Espresso kahvenizi veya Türk Kahvesi inceliğinde çektiğiniz kahve çekirdeğinizi filtre sepetine serin ve alt hazneye yerleştirin.
 3. Mocha potunuzun üst haznesiyle alt haznesini dikkatlice birleştirerek orta dereceli ateşin üzerinde demlenmeye bırakın.
 4. Alt haznedeki su kaynamaya başladıkça, basınç sayesinde kahveyle bütünleşir ve metodik olarak üst hazneye doğru ilerler. Kahveniz hazır, afiyet olsun.

Uzaktan bakıldığında bir mini bir çaydanlığı andıran ve iki bölümden oluşan Mocha Pot’ta kahve yapmak beş dakika keyfini çıkarmak ise saatler sürer!

Tarifler

Hot Chocolate Mocha

Cappuccino gibi üstü bol köpüklü olacak şekilde hazırlanır. İçine erimiş çikolata ve üstüne kakaolu dondurma eklenir. Bisküvi ve krem şanti ile servis yapılır.

White Chocolate Mocha

Yoğun süt ve beyaz çikolata şurubu ile hazırlanır, krema ve beyaz çikolata parçacıkları ile servis edilir.

Mocha Çekirdeği Üretim Süreci

Kahvelerin ağaçta yetiştiğini biliyor muydunuz?

Kahve; rubiaceae familyasına ait altı binden fazla alt türü olan ağaç şeklinde bir bitkidir. Kahve tarımının yapılabilmesi için ortalama 18 ile 24 derece arası sıcaklık ve bol yağışlı bir iklim gerekmektedir. Yemen Mocha Çekirdeği de bunlardan biridir.

Dünya’nın geri kalanı – özellikle Brezilya- kahve ekimi ve üretimi bakımından Yemen’i geçse de, Yemen’de yetişen kahve çekirdekleri aromasını ve lezzetini korumaya devam ediyor. Belki de bu lezzet, Al-Makha’nın üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen, Yemenli çiftçilerin o günden bugüne hiçbir şey değişmemiş gibi %100 doğal yollarla işlerine devam ettikleri gerçeğiyle ilişkilendirilebilir. Yemenli çiftçilerin yetiştirdiği zeytin yeşili renkli arabica türünde kahve çekirdekleri özenle yetiştirilir ve kavrulur.

Yemenli kahve üreticilerinin kahve çekirdeklerine ne kadar önem verdiğini anlatan bir söz vardır: “Çocuğuna nasıl bakıyorsan, kahvene de öyle bakacaksın.”

Biz de Mochatouch olarak müşterilerimizin hayallerine ve üzerinde çalışmaya başladığımız her projeye çocuğumuz gibi bakıyor ve önemsiyoruz.

Siz de markanıza ait bir hikâye oluşturmak istiyor fakat içerik üretmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız konusunda uzman içerik üreticilerimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
İlgili Diğer İçerikler
Yazıyı Beğendiniz mi? Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.