Helvetica Font Yenilendi

Helvetica Font Yenilendi

Yazı tipi şirketi Monotype, Helvetica‘yı ilk olarak 21. yüzyıla yeni bir görünüm vermek için yarattıktan 60 yıl sonra tekrar elden geçirdi.

Monotype’ın yazı yönetmeni Charkes Nix’in öncülüğünü yaptığı Helvetica’nın, yeniden tasarımı, İsviçreli tasarımcı Max Miedinger’in 1957’de yarattığı yazı tipine yeni bir bakış açısı getiriyor. Helvetica Now olarak adlandırılan, 48 yazı tipi ve 3 boyuttaki (Micro, Text, Display) yeni yazı tipi ailesi, dijital grafik tasarımda kullanım için orijinal sürümü optimize etmek ve markalama için daha fazla esneklik ve geliştirilmiş okunaklık sağlamak için tasarlandı.

Nix, Dezeen’e “Yazı tipinin eski sürümleri bazı önemli alanlarda eksikti.” dedi. “Helvetica Now, Helvetica’yı kullanan markaların bilinçli ve bilinçsizce yıllarca karşılaştıkları okunaklık ve stil zorluklarını çözüyor.”

Nix tarafından “screen-first font” olarak tanımlanan güncellenmiş yazı tipi, ek alternatif karakterler ve tipografik araçlar içerir.

1950’lerde yaratılmasından bu yana, Helvetica’nın tasarımı birkaç yenilemeden geçti. Ancak, Helvetica’nın son büyük yeniden tasarımı 35 yıl önce idi. Nix, güncellemenin gecikmiş olduğuna inanıyor.

Helvetica Font Yenilendi
Monotype yeni yazı tipini oluşturmak için müşterilerden gelen görsel ve teknik güncellemeleri bir araya getirdi. Yeniden tasarlama, bilinen son sürümden Neue Helvetica’nın doğmasından önce bile öncekilerine bir selam verir. Nix, “Neue Helvetica, metinde iyi çalışacak şekilde optimize edilmiş bir boyut için tasarlandı.” dedi. “Dijital öncesi Helveticalar küçük, orta ve büyük boyutlar için ince ama önemli ayarlamalar yaptı.” diye devam etti. “Bu boyuta özgü bir ayrıntıyı geri istiyorduk.” Yazı tipi, aynı zamanda American Apparel, Lufthansa, Crate&Barrel ve Panasonic gibi birçok şirket logo tasarımı ve marka kampanyası için ve Metropolitan Transit Authority tarafından New York City metro sistemleri gibi yol bulma sistemleri için de kullanılmıştır.
İlgili Diğer İçerikler
Yazıyı Beğendiniz mi? Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.